Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Czym jest Kartonado?

Kartonado to serwis ogłoszeniowy, pomagający w odnalezieniu powierzchni do krótko i długoterminowego przechowywania rzeczy. Jeśli zatem poszukujesz miejsca, które nada się do przechowywania Twoich mebli, towaru ze sklepu internetowego, sprzętu sezonowego, innych sprzętów używanych tylko w określonych sezonach czy czegokolwiek innego co nie mieści się w Twoim mieszkaniu to w naszym serwisie powinieneś znaleźć magazyn, który zaspokoi Twoje potrzeby.

Z drugiej strony jeśli jesteś właścicielem powierzchni nadającej się do przechowywania rzeczy takiej jak magazyn samoobsługowy / magazyn self storage, wolnej piwnicy, strychu lub innego rodzaju przechowalni, konieczniej odezwij się do nas w celu umieszczenia ogłoszenia Twojej powierzchni w naszym serwisie.

2. Czy przechowywanie rzeczy na powierzchniach oferowanych w serwisie Kartonado jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Kartonado oferuje dwa rodzaje powierzchni: profesjonalne magazyny self storage i powierzchnie oferowane przez osoby prywatne takie jak np. piwnica czy strych. W przypadku magazynów self storage bezpieczeństwo zapewnione jest najczęściej przez ochronę magazynu i monitoring.

Przechowywanie rzeczy na powierzchniach oferowanych przez osoby prywatne jest bezpieczne natomiast z dwóch zasadniczych powodów:
po pierwsze Kartonado oferuje gratisowe ubezpieczenie przechowywanych rzeczy. Po drugie otrzymujesz od nas gwarancję zwrotu 100% wpłaconych środków za rezerwację powierzchni o ile poinformujesz nas o rezygnacji z rezerwacji do dnia jej rozpoczęcia włącznie. Zatem jeśli po odwiedzeniu powierzchni okaże się, że nie spełnia ona Twoich oczekiwań poinformuj nas o tym, a my zwrócimy opłatę rezerwacyjną na Twoje konto.

3. Czym są magazyny self storage?

Magazyny self storage, zwane także magazynami samoobsługowymi to małe powierzchnie magazynowe przystosowane do krótko- i długoterminowego przechowywania rzeczy osób prywatnych i firm. Powierzchnia magazynów self storage to standardowo od 1m2 do 40 m2. Poza wielkością, od zwykłych magazynów odróżnia je także charakter magazynowanych przedmiotów – w standardowym magazynie przechowywany jest zwykle towar rotujący w ramach zwykłej działalności przedsiębiorstwa. Magazyn samoobsługowy natomiast pełni częściej rolę przechowalni dla towarów nierotujących lub przedmiotów z których nie korzystamy na co dzień, lecz nie chcemy się ich pozbywać. Firmy korzystające z magazynów self storage często przechowują w nich niewykorzystywane meble biurowe czy też archiwalne dokumenty. Osoby prywatne natomiast wykorzystują magazyny samoobsługowe np. do przechowywania mebli podczas remontu, opon, sezonowego sprzętu sportowego, ubrań czy zabawek.

Koncepcja magazynu self storage zawędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie istnieje już od lat 60’ i gdzie z magazynów samoobsługowych korzysta aż 15% gospodarstw domowych.

W Polsce dużą popularnością cieszy się szczególny rodzaj magazynów samoobsługowych czyli magazyny kontenerowe. Jak sama nazwa wskazuje magazyn kontenerowy, jest kontenerem morskim przystosowanym do przechowywania w nim rzeczy. Magazyn kontenerowy ma zwykle wielkość od 12 m2 do 30 m2 a zatem jest większy od standardowego boksa self storage. Magazyny kontenerowe są również najtańszą opcją wśród magazynów samoobsługowych, jednakże cechują się mniej stabilnymi warunkami przechowywania rzeczy - położone są zwykle na zewnątrz i nie posiadają ogrzewania a zatem zmienna jest w nich temperatura i wilgoć. Nie jest to zatem najlepszy wybór jeśli planujemy przechowywanie rzeczy bardzo delikatnych, w szczególności zimą. Dla rzeczy bardziej wytrzymałych może być to natomiast bardzo dobre rozwiązanie - większy rozmiar magazynu za niższą cenę.

4. Co mogę przechowywać na powierzchniach zarezerwowanych za pośrednictwem Kartonado?

Wszystko, poza przedmiotami wymienionymi w Regulaminie w punkcie §4.11. Przykładowe zastosowanie powierzchni to przechowywanie na niej mebli, opon, sprzętu sportowego i turystycznego (rowery, narty, sanki, rolki, namioty, sprzęt wędkarski i inne), ubrań, zabawek, materiałów budowlanych, elementów wyposażenia biura czy sprzętów używanych tylko w określonych sezonach.

W przypadku magazynów self storage obowiązują natomiast zasady dotyczące przechowywania przyjęte przez dany magazyn. Przed przywiezieniem rzeczy do magazynu należy zatem skontaktować się z magazynem w celu upewnienia się, czy rzeczy, które chcemy przechować zgodne są z regulaminem danego magazynu.

5. Jakiego rodzaju powierzchnię mogę wystawić na Kartonado?

Zachęcamy naszych użytkowników do wystawiania w serwisie różnego rodzaju powierzchni nadających się do przechowywania i magazynowania, takich jak np. piwnica, garaż, strych, magazyn czy nawet wolny pokój w mieszkaniu.

Ważne jednak aby powierzchnie były odpowiednio zabezpieczone, w szczególności:

  • W przypadku piwnicy, garażu, magazynu lub innej powierzchni gospodarczej wejście zabezpieczone powinno być drzwiami zamykanymi na kłódkę, zamek wielozastawkowy lub inny atestowany system zabezpieczenia.
  • W przypadku powierzchni w lokalu mieszkalnym wejścia zabezpieczone powinny być drzwiami wyposażonymi w co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub jeden mający atest.

W przypadku właścicieli profesjonalnych magazynów self-storage prosimy o skontaktowanie się z nami drogą mailowo pod adres kontakt@kartonado.pl w celu otrzymania specjalnej oferty ogłoszeniowej dla magazynów samoobsługowych.

6. Jak wygląda kwestia dostępu do powierzchni?

Kwestia ta jest kwestią indywidualną dla każdej powierzchni, jednakże w każdym ogłoszeniu znajduje się informacje o dostępie do schowka. W przypadku niektórych pomieszczeń gospodarze decydują się na przekazanie osobie przechowującej rzeczy kluczy do schowka, i umożliwienie jej bezpośredniego dostępu 24h na dobę. W innych przypadkach dostęp ten może być ograniczony do kilku razy w tygodniu lub do określonej ilości razy w miesiącu.

Dla osób, dla których kwestia bezpośredniego, częstego dostępu jest priorytetowa, dobrym rozwiązaniem mogą być magazyny self storage, zwane także magazynami samoobsługowymi. W przypadku tych magazynów, klienci otrzymują najczęściej własną kartę dostępu lub klucz, w związku z czym mogą przywozić i odbierać przechowywane przez siebie rzeczy o dowolnej porze dnia i nocy przez cały rok.

7. Gdzie działa Kartonado?

Obecnie większość magazynów, które ogłaszają się w naszym serwisie znajduje się w kilku największych miastach Polski takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Łódź. Kartonado działa jednak w całej Polsce i jeśli szukasz magazynu lub innej powierzchni nadającej się do przechowywania rzeczy w miejscowości, w której obecnie nie ma żadnych ogłoszeń w naszym serwisie, koniecznie się do nas odezwij a my postaramy się pomóc odnaleźć odpowiednią przechowalnię dla Twoich rzeczy.